Jak utrzymać kondycję i motywację do treningów jesienią?

Komunikaty

Pochodzący z województwa lubuskiego: Mateusz Karbowy oraz Rafał Kasza, finaliści programu Ninja Warrior oraz ambasadorzy marki wzmocnionych smartfonów HAMMER, radzą, jak utrzymać motywację do regularnych treningów, nawet w listopadzie!

Zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna powinny być naszym priorytetem niezależnie od pory roku. Niestety, jesienią oraz zimą, kiedy dni są coraz krótsze, a pogoda kapryśna, wiele osób rezygnuje
z uprawiania sportu. Jednak to właśnie w tym czasie, kiedy nasz metabolizm zwalnia, a odporność spada, utrzymanie zdrowych nawyków i treningowej rutyny jest szczególnie ważne. Doświadczeni sportowcy, znani z wyjątkowej siły i wytrzymałości mają swoje sposoby, które pozwalają im utrzymać wysoką motywację do ćwiczeń, nawet w niesprzyjających warunkach.

Określ cel treningów

Kondycja wielu osób jest zdecydowanie wyższa wiosną i latem, kiedy aura zachęca do trenowania na zewnątrz, a dodatkowe aktywności takie jak chociażby bieganie czy jazda na rowerze wspomagają regularne ćwiczenia siłowe. Kiedy robi się chłodniej, a wyjście na trening wymaga specjalnego ubioru i przygotowania - wiele osób traci motywację, co odbija się na ich szybkości i wytrzymałości na wiosnę. Chcąc utrzymać wysoką formę przez cały rok, a w szczególności myśląc o starcie w zawodach w 2022 r., konieczne jest utrzymanie regularnych treningów i wykorzystanie okresu zimowego
na budowanie siły mięśniowej oraz bazy tlenowej.

- Motywacja musi pochodzić z naszego wnętrza, możemy ją jednak wzmacniać poprzez czynniki zewnętrzne. Ulubiona muzyka na playliście, towarzystwo znajomych, a przede wszystkim odnotowywanie swoich kolejnych sukcesów, może ułatwić nam trening. Monitorowanie swoich postępów w dowolnej formie: notatek, zdjęć czy filmów i ich późniejsza analiza nie tylko pozwala wyeliminować błędy popełniane podczas ćwiczeń, ale także pokazuje progres, jaki udało się nam już osiągnąć. To zawsze zachęca do podejmowania kolejnych wyzwań – mówi Mateusz Karbowy, pochodzący z Żar, strażak zawodowy oraz sportowiec wyczynowy, często startujący w zawodach i biegach z przeszkodami.

Ekspert wspomina także, że motywację do ćwiczeń pomaga utrzymać zaplanowany udział w wydarzeniach sportowych czy nawet grupowych treningach. Jeśli naszym celem jest przebiegnięcie maratonu w sierpniu przyszłego roku, warto rozpisać jak nasza kondycja i wytrzymałość powinna poprawiać się z miesiąca na miesiąc, żeby udało się nam ukończyć zaplanowany bieg. Podobne zdanie ma Rafał Kasza, Radny Miasta Zielona Góra, reprezentant Polski w biegach z przeszkodami oraz zawodnik Spartan Race Europe:

- Pierwszym krokiem, który pozwoli nam utrzymać motywację do regularnych treningów jest określenie sobie sportowego celu, do którego będziemy dążyć. Dla osób początkujących, które potrzebują dodatkowego wsparcia, świetnym pomysłem może być zapisanie się do lokalnej grupy biegowej czy crossfitowej. Towarzystwo innych osób, które mają podobne cele może pomóc nam przezwyciężyć chwile słabości, co w długoterminowej perspektywie pomaga w osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów.

Trening na świeżym powietrzu czy na siłowni?

W chłodniejsze, deszczowe dni alternatywą może być siłownia, basen lub zorganizowane zajęcia z różnych dyscyplin sportowych. Ogromny wybór form treningu oferowanych przez różnego rodzaju szkoły i kluby sportowe, pozwala nie tylko na znalezienie swojej ulubionej dyscypliny, lecz także na wprowadzenie urozmaicania, które pozytywnie wpływa na zapał do ćwiczeń. Dodatkowo, w takich miejscach możemy skorzystać ze wsparcia trenera personalnego, który pomoże nam określić najlepszy dla naszego organizmu plan treningowy oraz będzie zachęcał do pokonywania własnych ograniczeń.

- Nie lubię trenować cały czas w jednym miejscu, dlatego odwiedzam kluby w różnych miastach. Świetne w tym jest to, że spotykam tam wspaniałych ludzi, którzy dodają mi jeszcze więcej energii oraz motywacji do wykonywania kolejnych ćwiczeń. Często są to specjaliści z różnych dyscyplin, co pozwala wymieniać się doświadczeniem i wspólnie się rozwijać - tłumaczy Mateusz Karbowy.

Mimo, że okres jesienno-zimowy traktujemy zazwyczaj jako ten mniej sprzyjający aktywności, ma on swoje unikalne zalety, które pomogą nam urozmaicić swój trening. Gorsza pogoda zachęca do korzystania z siłowni, co pozwala budować masę mięśniową i wzmacniać nasze ciało. Także coraz popularniejsze w Polsce morsowanie, to jedna z form zachowania kondycji oraz hartowania organizmu przez osoby, które dbają o utrzymanie jak najwyższej sprawności. Wyczynowi sportowcy od dawna doceniają zalety “zimnych kąpieli”, które przyśpieszają regenerację mięśni i ścięgien po intensywnym wysiłku. Narażanie się na chłód oraz trudne warunki treningowe, pomagają w stawianiu sobie coraz śmielszych sportowych wyzwań. Przykładem jest Mateusz Karbowy, który nie tylko stosuje lodowe kąpiele w rzekach i jeziorach, ale także wszedł na Śnieżkę ​​(1603 m n.p.m), ubrany jedynie w szorty. Takie aktywności są zarezerwowane jedynie dla osób, które mają już dużą wytrzymałość na niskie temperatury, lecz pokazują również, że sport można uprawiać niezależnie od warunków atmosferycznych.

- Nie ma złej pogody do biegania. Wyznaję zasadę, że im ciężej na treningu, tym łatwiej na zawodach, do których się aktualnie przygotowuję. Niesprzyjające warunki atmosferyczne nie mają dla mnie żadnego znaczenia. Ubieram się ciepło i wychodzę na zaplanowany trening. To również hartuje mój charakter – uzupełnia Rafał Kasza.

Dlaczego warto?

Dla wielu sportowców okres jesienno-zimowy to początek intensywnych przygotowań, które pozwolą im osiągać lepsze wyniki w kolejnym sezonie. Kompleksowe przygotowanie do wielkich zawodów wymaga treningów nawet w trudnych i niesprzyjających warunkach. Jednak, nawet jeśli nie planujemy sięgać po sportowe trofea, regularne treningi, odbywające się niezależnie od pory roku, pozwolą nie tylko wzmocnić nasz organizm, poprawić przemianę materii czy ukształtować sylwetkę, ale przede wszystkim zagwarantują większą sprawność fizyczną i lepszą jakość życia. Już pół godziny ćwiczeń dwa razy w tygodniu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu oraz na nasze samopoczucie. Dlatego warto szukać w sobie motywacji i pokonywać kolejne przeszkody. Czasem już samo rozpoczęcie treningu może wyzwolić w nas chęć do dalszego działania, wystarczy jedynie zacząć. Ambasadorzy marki wzmocnionych smartfonów HAMMER Mateusz Karbowy i Rafał Kasza zachęcają do szukania niestandardowych form aktywności oraz próbowania kolejnych sportowych wyzwań, gwarantując, że łącząc trening z pasją – motywacja do dbania o sprawność fizyczną nigdy się nie wyczerpie.

Mateusz Karbowy

Strażak Państwowej Straży Pożarnej w Żarach, finalista reality show NINJA WARRIOR POLSKA, trenujący Street Workout oraz biegi z przeszkodami. Miłośnik podejmowania nowych sportowych wyzwań.

Rafał Kasza

Radny Miasta Zielona Góra kadencji 2018-2023. Samorządowy Mistrz Polski w biegach z przeszkodami by RUNMAGEDDON 2018/2019. Zapalony sportowiec i wizjoner. Reprezentant Polski w biegach z przeszkodami. Jeden z czołowych zawodników Spartan Race w Europie Centralnej i biegów przeszkodowych w Polsce. Finalista reality show Polsatu - NINJA WARRIOR POLSKA.

O marce HAMMER:

Marka HAMMER działa z sukcesem od 2014 roku. Jest krajowym liderem wśród wzmocnionych telefonów odpornych na wodę, pył i wstrząsy. W portfolio znajdują się zarówno modele z klasycznymi przyciskami jak i smartfony o różnej specyfikacji oferowane w trzech subliniach: HAMMER Adventure, HAMMER Athlete, HAMMER Industrial. HAMMER był partnerem cyklu największych biegów przeszkodowych w Polsce - Runmageddon, sponsorem Mountainboardowych Mistrzostw Świata 2019 czy wyprawy "HAMMER Khosar Gang Winter Expedition". Wspiera ludzi czynu, sportowców, podróżników i wszystkich, którzy marzą o przekraczaniu własnych granic.

O mPTech:

mPTech Sp. z o.o. to jeden z największych polskich producentów smartfonów i telefonów komórkowych, który działa w 15 krajach Europy. Jest członkiem Grupy Kapitałowej TelForceOne, będącej czołowym producentem i dystrybutorem elektroniki użytkowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest obecny na rynku od 2007 r. Zatrudnia ponad 150 wykwalifikowanych specjalistów w kraju i na rynkach międzynarodowych. Blisko współpracuje z Google i uczestniczy w Programie Android Enterprise Recommended, który ułatwia firmom wybór i wdrożenie najlepszych urządzeń z systemem Android oraz efektywne zarządzanie nimi. Portfolio firmy składa się z produktów trzech marek własnych urządzeń mobilnych: myPhone, HAMMER oraz techbite. mPTech Sp. z o.o. jest autorem aplikacji mobilnej 4family, zwiększającą bezpieczeństwo i poprawiającą zdalną opiekę nad osobami starszymi oraz dziećmi. Współpracuje z największymi krajowymi i zagranicznymi operatorami komórkowymi i sieciami elektromarketów oraz z mniejszymi, lokalnymi sieciami sprzedaży detalicznej, a także z jedną z największych międzynarodowych sieci handlowych w zakresie produkcji i dostaw elektroniki użytkowej, obsługiwaną w modelu private label.

Drukuj

Related Articles