PGE GiEK najaktywniejszą spółką na rynkach energii elektrycznej

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, największy krajowy producent energii należący do Grupy PGE, otrzymała od Towarowej Giełdy Energii (TGE) Platynowego Megawata za największą aktywność na rynkach energii elektrycznej w 2020 roku.

Prestiżową nagrodę Towarowej Giełdy Energii, w imieniu prezesa zarządu PGE GiEK, odebrał Jacek Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Wytwarzaniem PGE GiEK z rąk prezesa TGE Piotra Zawistowskiego. Spółka PGE GiEK po raz kolejny została wyróżniona „Platynowym Megawatem” w zakresie obrotu energią elektryczną.

Jesteśmy dumni z faktu, że PGE GiEK jest nie tylko gwarantem bezpieczeństwa energetycznego, ale również poprzez swoje działania handlowe wpływa na wzrost płynności rynku giełdowego, przyczyniając się do transparentnej wyceny energii elektrycznej. Zostaliśmy docenieni za naszą aktywność na rynku energii w zakresie obrotu energią elektryczną, potwierdzając tym samym naszą pozycję i zaufanie, którym obdarzają nas nasi kontrahenci – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK.

Lokalizacja w Krajowym Systemie Energetycznym pięciu, należących do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, elektrowni systemowych: Bełchatów, Turów, Opole, Rybnik oraz Dolna Odra, od wielu lat przekłada się na największą krajową produkcję energii elektrycznej. W ubiegłym roku wszystkie elektrownie PGE GiEK pokryły blisko 40 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Statuetkę wręczono na uroczystej gali podczas XIII Forum Obrotu 1 września 2021 r.

***

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna jest jedną ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE - największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw: Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Zespół Elektrowni Dolna Odra, Elektrownia Rybnik, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.

Przedsiębiorstwo jest największym producentem węgla brunatnego, którego wydobycie stanowi ponad 87% w skali kraju, a także największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, pokrywającym ponad 39% zapotrzebowania na energię i dostarczającym niemal 47 tys. GWh energii elektrycznej rocznie do krajowego systemu elektroenergetycznego.

W 2020 r. oddziały PGE GiEK dostarczyły na rynki lokalne 5,31 mln GJ ciepła.


Drukuj  

Related Articles