SERCE DLA ZWIERZĄT 2021 - Plebiscyt portalu Psy.pl

Dobro zwierząt zawsze na pierwszym miejscu - to dewiza życiowa nominowanych w prestiżowym plebiscycie Serce dla Zwierząt organizowanym po raz 18. przez portal Psy.pl . Już 28 czerwca będzie wiadomo, kto w tym roku zostanie laureatem tegorocznego plebiscytu.

Wśród nominowanych jest znajdujący się w Zbiersku pod Kaliszem Psierociniec, wyjątkowe miejsce stworzone i prowadzone z ogromnym zaangażowaniem przez Anetę Sitkiewicz, na co dzień nauczycielkę języka polskiego. Ma ona pod opieką kilkadziesiąt starszych i schorowanych psów, uratowanych nie tylko z kaliskiego schroniska, ale z różnych miejsc w całej Polsce. Nierzadko są to psy, które całe swoje kilkunastoletnie życie spędziły w schronisku. Dopiero w Psierocińcu dowiadują się, co to jest dobre jedzenie i o ile mniej może doskwierać ból, gdy codziennie dostaje się odpowiednie leki.

Dla kogo nominacje

„Gdyby więcej osób patrzyło sercem, to świat byłby lepszy w każdym wymiarze” – powiedział Krzysztof Ibisz w laudacji na cześć zwycięzcy plebiscytu Serce dla Zwierząt 2017, fundacji ratującej niewidome koty. Kim są nominowani do tej prestiżowej nagrody, którzy słuchając swego serca zmieniają świat na lepszy? To zwykli, a jednocześnie niezwykli ludzie, których łączy miłość do zwierząt i chęć niesienia im pomocy. Robią to w takiej formie, w jakiej potrafią, i jaką czują potrzebę. Bez rozgłosu.

Dlaczego plebiscyt jest ważny

Ideą plebiscytu jest inspirowanie innych, pokazywanie, że jeśli się chce pomagać zwierzętom, to można, i jest na to wiele sposobów. Nie każdy musi być wolontariuszem, nie każdy musi prowadzić dom tymczasowy czy wręcz opiekować się na co dzień potrzebującymi pomocy zwierzakami. Czasem nawet jeden spektakularny uczynek dla dobra jednego zwierzaka, jak np. zaopiekowanie się rannym bocianem przez 10-letnią Madzię (nominacja w 2020 r.) czy uratowanie psa zakopanego żywcem przez sierżanta Łukasza Górkę (nominacja w 2016 r.), może być sygnałem dla innych, że nie należy być obojętnym. A nominacje znanych osób angażujących się w pomoc zwierzętom mogą być wzorem do naśladowania dla ich fanów. W tym roku są to m.in. popularny zespół muzyczny Kwiat Jabłoni czy znana tancerka i aktorka Edyta Herbuś. „Zaufanie i miłość to podstawowe wartości, które człowiek powinien w sobie pielęgnować. A pies i relacja z nim jest tego idealnym przykładem” – wyznała w wywiadzie dla magazynu „Mój Pies i Kot”.

Jak głosować

Nominowani do nagrody, wybrani przez kolegium redakcyjne portalu Psy.pl spośród kilkudziesięciu kandydatów, to już wygrani, ale laureat jest tylko jeden i to on zostaje wyłoniony w wyniku głosowania online. Wystarczy wejść na stronę plebiscytu www.sercedlazwierzat.pl i oddać głos na wybranego nominowanego w zakładce Głosowanie 2021. Głosowanie trwa do 12 czerwca 2021 roku.

28 czerwca, podczas uroczystego ogłoszenia wyników, zwycięzca otrzyma z rąk znanej zwierzofanki, aktorki Moniki Mazur, piękną szklaną statuetkę w kształcie serca.

- Od początku istnienia plebiscytu przybliżamy postawy pełne dobroci dla zwierząt, prezentujemy te osoby, które otwierają serca innym osobom, a tym samym braciom mniejszym dają nadzieję na poprawę ich nie zawsze łatwego losu. Będziemy kontynuować naszą misję, żeby nie ogarnął nas bezruch jak w słowach piosenki „Przecież” stworzonej charytatywnie dla portalu Psy.pl przez Kubę Badacha (muzyka) i Artura Andrusa (słowa), a wykonanej i nagranej przez Kasię Moś. Fragment piosenki: „Świat, gdy pogrąża się w bezruchu, w pustynię zmienia się powoli” jest przesłaniem plebiscytu. Nie bądźmy bezczynni, czyńmy dobro, biorąc przykład z innych, ale też dając go innym – powiedziała inicjatorka i organizatorka plebiscytu Paulina Król, redaktor naczelna portalu Psy.pl.

Już po raz szósty plebiscyt patronatem honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która corocznie wystosowuje osobisty list do laureata nagrody Serce dla Zwierząt.

Wszystko o historii plebiscytu oraz tegorocznych nominowanych na stronie www.sercedlazwierzat.pl.


Drukuj  

Related Articles